2011 fara okladka 001a uai

Wydawca: Gminny Ośrodek Kultury w Kazimierzu Biskupim 2020 r.
Autorzy tekstów: Klementyna Zygarowska-Tomza, Krzysztof Gorczyca, Marek Golemski, Piotr Gołdyn, Makary Górzyński, Szczepan Mrówczyński, Marek Graniczny.

Fotografie: Franciszek Kupczyk
Readakcja: Ewa Matyba

Redakcja techniczna: Ryszard Jałoszyński
Opieka wydawnicza: Waldemar Dryjański

Format: 300mm x 240mm
Ilość stron: 208
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-957063-0-1

Publikacja wydana z okazji 900-lecia Kościoła Farnego w Kazimierzu Biskupim „Kazimierz Biskupi Sancta Civitas”. Z kościołem tym jest ściśle związany kult „5-ciu Braci Męczenników” (Benedykt, Jan, Izaak, Mateusz i Krystyn), którzy według wielu historyków na tych terenach ponieśli śmierć męczeńską z 10 – 11 listopada w 1003 roku i uznawani są za pierwszych polskich męczenników.

Publikacja jest podzielona na dwie części. W części pierwszej grono Autorów podejmuje się opisu dziejów obiektów sakralnych w Kazimierzu Biskupim i w pobliskim Bieniszewie. W części drugiej znajdują się fotografie mojego autorstwa.

Nad zdjęciami do albumu pracowałem niecałe dwa lata. Dla mieszkańców Gminy Kazimierz Biskupi same obiekty są raczej znane, nie mniej starałem się szukać takich ujęć, które nadałyby im innego charakteru pod względem miejsca, ale przede wszystkim światła.

Mam nadzieję, że album zachęci do przeczytania dużej dawki wiedzy historycznej i zachęci do obejrzenia, komplementowania sztuki oraz refleksji.

KOŚCIÓŁ FARNY - PARAFIA KAZIMIERZ BISKUPI

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO IZAAKA

KLASZTOR POBERNARDYŃSKI - OBECNIE MISJONARZY ŚW. RODZINY (MSF)

EREM KAMEDULSKI - BIENISZEW