Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej odbywa się od 1984 r.
Od tamtego roku w każdą sobotę i niedzielę w okresie Wielkiego Postu krużganki wokół kościoła zamieniają się w scenę żywego teatru. W spektaklu bierze udział 100 spośród 650 parafian, którzy wcielają się w role apostołów, Kajfasza, Annasza, Heroda, Piłata, Maryi, Weroniki, płaczących niewiast, łotrów, itp. W kluczową rolę Jezusa wciela się kapłan – misjonarz Świętej Rodziny. Scenariusz przedstawienia oparty jest na przekazie ewangelicznym oraz na książce Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu”.

Jest to dokument fotograficzny, w którym zależało mi, aby uchwycić coś więcej, niż samo wydarzenie. Bogactwo symboliki, zastane światło, ruch, gesty, które w emocjach nie zawsze są kontrolowane przez człowieka, stanowiły o bogactwie całości narracji.

Większość zdjęć wykonałem w ostatnią niedzielę kwietnia 2005 r. To szczególna data dla aktorów, ale i dla wszystkich uczestniczących w misterium. Był to dzień, kiedy oczy całego świata były skierowane na Watykan, a wszyscy wierzący łączyli się z cierpieniem Jana Pawła II, który odszedł do Domu Ojca o godz. 21:37.
Starałem się pokazać reakcje aktorów, kiedy przeżywają uczucia samotności, cierpienia, zdrady, ale przyjaźni i Miłości. Miłości tak wielkiej, której wielkości umysłem ogarnąć się nie da. Miłości do Ciebie i do mnie…