2012 dyplom002 uai

Zdjęcia przedstawiają strajk pielęgniarek i innych pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, który rozpoczął się 27 lutego i trwał trwał 31 dni. Od 1 marca sprzeciw zaostrzył się i przyjął formę protestu głodowego, w którym uczestniczyło bez przerwy ok. 40-50 pielęgniarek. Wszyscy protestowali przeciwko polityce płacowej, dyskryminacji, braku poszanowania ich pracy i godności. Porozumienie podpisano po wielogodzinnych negocjacjach 26 marca.
Starałem się być blisko pielęgniarek w ważnych dla nich momentach, zwłaszcza kiedy po kilku godzinach burzliwych rozmów, zespół negocjacyjny z Poznania niespodziewanie opuścił salę posiedzeń i wyjechał. Uniemożliwiło to dokończenie negocjacji, czego skutkiem był podniesiony poziom emocji. Rozmowy to zawieszano, to wznawiano. Wyglądało to jak gra na „zmęczenie”, tym bardziej, że zbliżały się święta Wielkanocne…

Jury Wielkopolska Press Photo 2012 analizując nadesłane materiały, brało pod uwagę kryterium dziennikarskiej wagi tematu, autorskiego spojrzenia, a także oryginalności tematu i fotograficznej formy.

Druga nagroda przypadła Franciszkowi Kupczykowi. Fotoreporter z Konina z dużą konsekwencją opowiada o proteście głodowym pielęgniarek szpitala w Koninie. Krok po kroku śledzi emocje towarzyszące jego bohaterkom i robi to w delikatny, bardzo empatyczny sposób. Widzimy kolejne odsłony dramatu, który ma pozytywny finał. Fotoreportaż jest spójny. Pozostaje silne wrażenie, że Kupczyk był przy bohaterkach dokładnie w najważniejszych dla opowieści chwilach.
Więcej: https://static.wbp.poznan.pl/att/x-archiwum/12_310_pl_p_katalog_press.int.pdf

(…) Warto w tym miejscu pokusić się o wyjaśnienie dotyczące kolejności na „podium”. Jury miało niezwykle trudne zadanie do wykonania przy rozdziale nagród. Gdyby przyłożyć miary obowiązujące we wzorcowym konkursie fotografii prasowej World Press Photo, nagrody można by rozdzielić w inny sposób. Materiał Adamskiego wygrałby kategorię „Życie codzienne”, materiał Kupczyka zdobyłyby pierwszą nagrodę w kategorii „Ludzie w wiadomościach”, Pławskiego 3 w „Kultura i Sztuka”, a reportaż Lapisa nie miałby konkurencji w kategorii „Wydarzenia”.

W naszych warunkach zdecydowaliśmy się postawić na przejmującą historię dotykającą tematu niezwykle ważnego w doświadczeniu ludzkim (Adamski), a także kunszt dziennikarski, empatię i konsekwencję (Kupczyk).

Grzegorz Dembiński – przewodniczący jury